Slávisté si zastříleli v Hradci a vedou, Olomouc svou první příčku uhájila

Extraligová základní část se přehoupla do své druhé poloviny a o třetím květnovém víkendu nabídla slušné gólové hody. Nejvíce si pochutnali hokejisté pražské Slavie, kteří se díky výhře 14:0 nad Hradcem Králové dostali o skóre na první příčku západní divize. Na druhé straně republiky byl k vidění dokonce přímý souboj o čelo, kde po triumfu nad Zlínem i nadále sídlí Olomouc.

Divize Západ

ILHK Hradec Králové – IHC Slavia Praha 0:14 (0:2, 0:2, 0:3, 0:7)

Branky a nahrávky: 6. Malý (Loskot, Mrňa), 12. Wurm (Mrňa, Sem), 13. Kafka (Mrňa, Čížek), 17. Mrňa, 25. Malý (Mrňa, Wurm), 35. Kafka, 36. Wurm (Mrňa), 38. Wurm, 40. Mrňa (Wurm, Kafka), 41. Wurm, 43. Čížek (Loskot), 47. Wurm (Čížek), 48. Mrňa, 48. Loskot (Kafka, Čížek).

V prvním zápase na umělé ploše v Hradci Králové přihlíželi diváci jednomu z nejdrtivějších vítězství, jaká novodobá extraliga pamatuje. Domácí hokejisté se do poloviny utkání s favorizovanou Slavií drželi a byli aktivní, nicméně hosté i tak prokazovali svou obrovskou kvalitu v zakončení. Postupem času svou střeleckou potenci ještě vylepšovali a výsledkem bylo čtrnáct branek v síti bezmocných Východočechů. Pět z nich obstaral Ronald Wurm.

ILHK Hradec Králové – IHC Berounští Medvědi 5:7 (0:2, 3:2, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 17. Čáp (TS), 20. Janoušek (Půlpán), 21. Svoboda (Pánek), 31. Svoboda (Pánek), 45. Fiedler – 6. J. Novák, 12. Šinágl (J. Bernad), 13. Pavlata (Šinágl, J. Bernad), 15. J. Bernad (Vlček, Šinágl), 35. J. Novák (J. Bernad, Šinágl), 44. Vlček (Šinágl, J. Bernad), 47. J. Novák (L. Novák, D. Bernad).

Utkání proti dalšímu silnému protivníkovi zpočátku vyznívalo pro hradecké hokejisty stejně nepříznivě jako to první. Psala se 15. minuta, když s Berounem prohrávali 0:4. Pak ale přišlo obrovské vzepětí, které skončilo až vyrovnávacím gólem na 4:4! Heroická jízda domácích však na body nestačila, Medvědi pak opět nastartovali svá kormidla a v dramatickém závěru si došli pro triumf. Završeným hattrickem ho dvě minuty před koncem pečetil Jakub Novák.

Střída Sport Pardubice – IHC Roller Storm Praha 9:10 pp. (4:1, 1:2, 2:2, 2:4 – 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Moučka (Půhoný, Hemský), 2. Voženílek (Kuťák), 8. Šťastný (Voženílek), 9. Buchtele (Procházka), 14. Rákos, 28. Voženílek (Veselý, Kuťák), 32. Veselý (Rákos), 39. Rákos (Moučka), 47. Moučka (Šťastný) – 12. Antončík (Bílek), 15. Bílek (Petráš), 21. Petráš (Sedláček), 27. Sedláček (Bílek), 36. Schubert (Chochola), 37. Bílek (Petráš), 43. Bílek, 44. Petráš, 46. Petráš, 51. Bílek (Petráš)

Druhý z východočeských týmů zahájil svůj první souboj s extraligovým nováčkem velmi suverénně. Pardubičtí hokejité zpočátku plně kontrolovali hru, po devíti minutách vedli o čtyři góly. Pražané ale posléze dění na hřišti vyrovnali a v následné přestřelce zvládli dotáhnout i skóre. Za stavu 9:9 dospěl zápas až do prodloužení, ve kterém rozhodl svým čtvrtým úderem utkání bojovník v barvách Roller Stormu Dominik Bílek.

Střída Sport Pardubice – IHC Čerti Kladno 4:0 (2:0, 0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Šťastný (Buchtele), 9. Šťastný (Buchtele), 39. Veselý (Buchtele), 40. Šťastný (Buchtele, Procházka)

Zklamání ze zisku pouhého bodu chtěly Pardubice zaplašit v zápase s kladenským lídrem tabulky. A byl to diametrálně odlišný příběh. Z vyrovnané partie vyčníval výkon domácího brankáře Dušana Salfického, který favorizovanému soupeři nic nedovolil a dovedl svůj tým k nečekaně pohodlnému vítězství 4:0! Plné tři čtvrtiny branek obstaral mladý útočník Tomáš Šťastný, jeho spoluhráč Jan Buchtele asistoval dokonce u všech gólů.

Divize Východ

IHC Devils Zlín – IHC Night Birds Přerov 11:4 (1:1, 4:0, 3:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 12. Vozdecký (Holík), 13. Janeba (Holík, Vozdecký), 13. Goiš (Macharáček), 14. Holík (Šenkeřík), 21. Šenkeřík (Matula, Vozdecký), 25. Hrazdira (Šenkeřík), 28. Janeba (Holík), 34. Goiš (Haloda, Matula), 37. Holík (Šenkeřík), 39. Šenkeřík (Holík), 48. Hrazdira (Holík, Šenkeřík) – 4. Blinka (Gremlica), 27. Jergl, 32. Gremlica (Ferenc), 46. Ferenc (Blinka).

Svůj dosud jediný bod získali přerovští hokejisté proti Zlínu, na jehož ploše je čekala odveta. Právě oni vstřelili ve čtvrté minutě první branku utkání, ale od té chvíle dominovali domácí Devils. V celém zápase byli o něco aktivnější, v brance předváděl výtečné zákroky Dominik Hrachovina a domácí ovládli také dění v poli. Přerovu tentokrát nedali nárok, bilancí dvou gólů a pěti asistencí se zaskvěl Petr Holík.

IHC Devils Zlín – IHC Eagles Olomouc 4:7 (1:2,1:2, 0:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 12. Holík, 22. Vozdecký (Hrachovina), 44. Matula (Janeba), 46. Vozdecký (Holík, Veselý) – 5. Handl, 12. Čuřík (Korhoň), 16. Husák (J. Cik), 20. J. Cik (L. Cik), 42. Jurák (Husák), 43. Čuřík (Husák), 47. Čuřík.

Do Zlína vzápětí přijela Olomouc, na programu byl tedy přímý souboj o první místo východní skupiny. Aktivněji začali hosté, kteří domácí tým přehrávali a dostali se do dvoubrankového vedení. Devils sice v průběhu souboje zvládli několikrát kontrovat, ale Eagles své vedení už nepustili. Za tříbrankového přispění Jakuba Čuříka dokráčeli k vítězství 7:4, opět se tak vrátili do čela, kde mají před Zlínem aktuálně jednobodový náskok a navíc zápas k dobru.

IHC Uherský Brod – IHC Reflex Uherské Hradiště 10:5 (2:1, 1:1, 4:1, 3:2)

Branky a nahrávky: 6. Heča (Kubiš), 7. Heča (Vaněk), 24. Vaněk (Pavlůsek), 25. Šiller (Vaněk), 26. Pavlůsek (Vaněk), 31. Heča (Mrázik), 34. Pavlůsek (Surý), 46. Šiller, 47. Šiller (Vaněk, Surý), 48. Kotačka (Pavlůsek, Mrázik) – 7. Nesrsta (Mika), 18. Piluša (Valenta), 30. Piluša (Valenta), 37. Kovařík (Popelka), 42. Kovařík (Popelka).

Ve druhém derby Uherského Brodu s Uherským Hradištěm polovinu zápasu nic nenapovídalo tomu, kdo se nakonec bude radovat. Domácí šli dvakrát do vedení, které se dvakrát stalo minulostí. Ve třetí čtvrtině si ale Brod vytvořil rozhodující náskok a i přes další dramatizaci stavu už dokráčel ke třem bodům, díky kterým se svému soupeři v tabulce odpoutal. Milan Šiller s Janem Hečou se do statistik shodně zapsali hattrickem.

IHC Uherský Brod – Mission Roller Brno 9:7 (2:0, 4:1, 0:0, 3:6)

Branky a nahrávky: 10. Surý (Pavlůsek, Šiller), 11. Pavlůsek (Surý, Šiller), 15. Pavlůsek (Šiller, Kotačka), 17. Doležálek (Mrázik), 19. Mrázik (Heča), 21. Šiller (Pavlůsek), 37. Pavlůsek (Vaněk), 38. Mrázik (Polášek, Heča), 45. Heča (Vaněk) – 21. Kubica, 37. Kubica (Strýček, Vorel), 39. Vorel (Rajnoha, Obdržálek), 42. Obdržálek, 45. Kubica (Skácel), 48. Rajnoha, 48. Vorel (Strýček, Obdržálek).

Velké povzbuzení předchozím výsledkem jako by se promítlo do průběhu dalšího souboje na jihovýchodním konci republiky. Uherský Brod v úvodu nečekaně válcoval mistrovský výběr z Brna, před polovinou zápasu vedl už 6:0! Domácí si ale tak dlouho mysleli, že se jim nemůže nic stát, že Mission Roller nakonec ještě sahal po bodech. Jeho stíhací jízda však už přece jen přišla pozdě a nezabránila Brodu, aby si připsal nesmírně cenný skalp. Tři branky si připsal brněnský Zdeněk Kubica, určitě by je ale vyměnil za týmový úspěch.